Skip Navigation
*To search for student contact information, login to FlashLine and choose the "Directory" icon in the FlashLine masthead (blue bar).

FARP 2008 Participants

PARTICIPANTS (as of 8/11/2008)

  1. Tom Ashu (Kent State University)
  2. David Alonso (Universidad de Zaragoza),
  3. Radoslaw Adamczak (University of Alberta),
  4. Alexander Barvinok (University of Michigan), 
  5. Adam Bowers (University of Connecticut/University of Missouri),
  6. Catherine Bray (Kent State University),
  7. Karthekeyan Chandrasekaran (Georgia Institute of Technology),
  8. Daniel Dadush (Georgia Institute of Technology),
  9. Geoff Diestel (University of South Carolina),
  10. Joe Diestel (Kent State University),
  11. Detelin Dosev (Texas A&M University),
  12. Feodor Dragan (Kent State University),
  13. Per Enflo (Kent State University)
  14. Terence Hanchin (Kent State University),
  15. Doug Hoder (Kent State University),
  16. Piotr Indyk (Massachusetts Institute of Technology),
  17. Bahrawar Jan (Kent State University) ,
  18. Justin Jenkinson (Case Western Reserve University) ,
  19. Ruoming Jin (Kent State University),
  20. Navin Goyal (Georgia Institute of Technology),
  21. Emily Klungtvedt (Univeristy of Wisconsin, Eau Claire),
  22. Doowon Koh (University of Missouri, Columbia),
  23. Alexander Koldobsky (University of Missouri,  Columbia),
  24. Aryeh Kontorovich (Weizmann Institute of Science), 
  25. Sergej Koshkin (Northwestern University),
  26. Olena Kozhushkina (Kent State University),
  27. Victor Lomonosov (Kent State University),
  28. Dawei Lu (University of Delaware),
  29. Ozgur Martin (Bowling Green State University),
  30. Marco Mpimbo (Kent State University),
  31. Fedor Nazarov (University of Wisconsin-Madison),
  32. Krzysztof Oleszkiewicz (University of Warsaw),
  33. Mikhail Ostrovskii (St. John's University), 
  34. Mitch Phillipson (Univeristy of Wisconsin, Eau Claire),
  35. Daniele Puglisi (University of Missouri, Columbia),
  36. Luis Rademacher (Georgia Institute of Technology),
  37. Beata Randrianantoanina (Miami University),
  38. Kevin Rion (Bowling Green State University),
  39. Mark Rudelson (University of Missouri, Columbia),
  40. Dmitry Ryabogin (Kent State University),
  41. Gideon Schechtman (Weizmann Institute of Science),
  42. Jeff Schlaerth (Kent State University),
  43. Rolf Schneider (University of Freiburg),
  44. Chris Shane (University of Missouri, Columbia)
  45. Irina Seceleanu (Bowling Green State University),
  46. Mikhail Sodin (Tel Aviv University),
  47. Susana Spektor  (University of Alberta),
  48. Stanislaw J. Szarek  (Case Western Reserve University),
  49. Simei Tong (Univeristy of Wisconsin, Eau Claire),
  50. Yuting Yang (University of California, Davis),
  51. Deping Ye (Case Western Reserve University) ,
  52. Chandra Vaidyanathan (University of Missouri, Columbia),
  53. Santosh S. Vempala (Georgia Institute of Technology),
  54. Roman Vershynin (University of California, Davis),
  55. Ang Wei (University of Delaware),
  56. Elisabeth Werner (Case Western Reserve University) ,
  57. Pawel Wolff (University of Warsaw),
  58. Marisa Zymonopoulou (University of Missouri),
  59. Artem Zvavitch (Kent State University)