Skip Navigation
*To search for student contact information, login to FlashLine and choose the "Directory" icon in the FlashLine masthead (blue bar).

SLIS Alumni Awards, 1987-Present

Alumnus of the Year Award

For graduates who have made a significant contribution to the profession

2013 - Sue Polanka
2012 - Jeff Young
2011 - Andrea Muto
2010 - Sharon Schmitt
2009 - Jim Hunter
2008 - David Jennings
2007 - Martha Kyrillidou
2006 - Martha Regula
2005 - C. Allen Nichols
2004 - Dr. Maja Zumer
2003 - Carol Roddy
2002 - Jeff French
2001 - Holly Carroll
2000 - Michael Lucas
1999 - Lois J. Buttlar, Ph.D.
1998 - Millie Fry
1997 - Christine Butler
1996 - Janice Smuda
1994 - Lawrence J. Olszewski
1993 - Laurence Hallewell
1992 - Peter Hegedus
1991 - Sharon L. Baker
1990 - Joel S. Kent
1989 - Marjorie E. Murfin
1988 - Kriza Jennings
1987 - Cynthia Rylant


IAKM Alumnus of the Year Award

For graduates who have made a significant contribution to the profession

2013 - Not awarded
2012 - Paige Lucas Stannard


Friend of the Year Award

For graduates and others who have made a significant contribution to the school

2013 - Don W. Barlow; Michael O. Bice
2012 - Beverly Cain
2011 - Deva Walker
2010 - Allan Fenner; Jason Forbes; Jay Graham; Daniel Tonelli
2009 - Steve Updegraff
2008 - David Creamer, Ph.D.
2007 - William C. Barrow; Robert K. Gray
2006 - Carol A. Cartwright, Ph.D.
2005 - David Jennings
2004 - Highsmith Inc.; Kent State Libraries & Media Services; The Reinberger Foundation
2003 - Nancy Lensenmayer; Meribah Mansfield
2002 - Marge Hayden
2001 - J.W. Coffman
2000 - Frances Haley; William Studer
1999 - Ernst and Young Business Resource Center
1998 - Priscilla L. Drach


August Alpers Award

For graduates who contributed the most to the school as a student, while maintaining a good grade point average

2013 - Elizabeth Miyahima
2012 - Elizabeth Owens
2011 - Derek Zoladz
2010 - Shelley Blundell
2009 - Sarah Osinsky
2008 - Heather Bryan; Amber Burtis
2007 - Lowell Lybarger; Tekla Slider
2006 - Ione Damasco; Cheryl Wolfe
2005 - Brian Gray
2004 - Rochelle Baker; Alana Kumbier
2003 - Patricia Devlin; Janna Korzenko
2002 - Edith Scarletto
2001 - Bryan Craig; Christine Liebson
2000 - Susan Banks
1999 - Craig A. Clark; Kathleen Pl Mardis
1998 - Joanna Hart; Vicky Schmarr
1997 - Donna Ericson
1996 - Steve Bancik
1995 - Bill Gornall
1994 - Richard Brhel
1993 - Andrea Olson
1992 - Connie Conner
1991 - Kathleen Marten
1990 - Eric Celeste
1989 - Nancy Eames
1988 - Yan Ma
1987 - Patricia Collet


Beta Phi Mu Student Achievement Award

For graduates who, as students, had the emblematic qualities of Beta Phi Mu: scholarship, leadership, and service

2013 - Elizabeth Schlueter
2012 - Shelly Miller
2011 - Tony Nguyen
2010 - John Cook
2009 - Christiana Trecker
2008 - Jill Veerkamp
2007 - Katherine Artzner
2006 - Carolyn Baker
2005 - Jodie Lyons
2004 - Laurel Jernigan
2003 - Jennifer Wolfe-Thompson
2002 - Barbara Dunham
2001 - Anne Rasmussen
2000 - Robert Russell Jr.
1997 - Bonnie Herrage
1996 - Jane Dinda
1995 - Kazuko Sakaguchi
1994 - Linda Vietz

 

Crawford Award

Not awarded after 1998
1998 - Elizabeth Black; Lydia Leovic
1997 - Gary Gorka
1996 - Christina Sent
1995 - Mary Ann Clyme; Susan Cobbledick
1994 - Donna Abend; Linda Vietz
1993 - Kathy Kobyljanec; Katherine Wood
1992 - John Brunswick; Barbara White
1991 - Grace Franklin
1990 - Carol Jacobs
1989 - Karen Camp
1988 - Judith Hartzler
1987- Rebecca Black; Nancy Paine

Dan MacLachlan Award for School Library Media Specialists

For graduates who have exhibited creativity, leadership and dedication to the K-12 audience

2013 - Kay Holton; Jamie Riley
2012 - Karyn Lewis; Jodi Cooper Wentz
2011 - Elisabeth Ruiz-Flint
2010 - Trent Roberts; Angela Wojtecki
2009 - Kristen Klein; Kristi Zofchak
2008 - Whitney Sapienza; Brittany Suman
2007 - Judy Crist; Sharon Starr
2006 - Paula Baco; Jeffrey Kidwell
2005 - Maureen Haplin; Christine Toogood
2004 - Christine Down; Teresa Pace
2003 - Amy Bloomberg; Angela Griggs
2002 - Jennifer Homza; Leslie Rowe
2001 - Susan Haines; Denise Rehm
2000 - Barbara Begin-Campbell; Kathy Rattison
1999 - Diane M. Christensen; Diana L. Rice

 

Distinguished Alumnus

Not awarded after 1985
1985 - Dean H. Keller
1984 - Edward D. Garten
1983 - Lois Buttlar
1982 - Greg W. Byerly
1981 - Luciana Marulli-Koenig
1980 - Daniel Suvak
1979 - Mary Kay Biagini
1978 - Richard Cheski
1976 - Carol Barber
1975 - Doris Jyurovat
1974 - Ezekial Kaungamno
1972 - Glenn Estes
1971 - Judith Meyers
1969 - Arnulfo Trejo
1968 - Thelma Knerr
1967 - Elnora Portteus


H.F. Group Preservation Award

For graduates who, as students, demonstrated outstanding scholarship and an interest in the area of library preservation

2013 - Jason Bumbico
2012 - Jon-Erik Gilot
2011 - Emily Lockhart
2010 - Sasha Westgate; Jeffrey Zarate
2009 - Shannon Hampp
2008 - Jason Crabill; Brian Meggitt
2007 - Kristine Kinzer
2006 - Sarah Lynix
2005 - Kate Wenger
2004 - Christina Bonner; Chris Rigby
2003 - Stephen Paschen
2002 - Rockelle Strader; Rachel Thomas
2001 - Kathleen Sasala
2000 - Lisa Gilgenbach

 

Janice Smuda Children’s Librarianship Award

For graduates who, as students, demonstrated creativity, leadership, and dedication to children's librarianship through outstanding academic achievement

2013 - Morgan Hidy
2012 - Kathleen Rak
2011 - Kimberly Castle; Jessica Harshbarger
2010 - Nancy Messmore
2009 - Terrance McQuown
2008 - Elizabeth Queen; Joenna Wolfe
2007 - Pamela Spangler

 

Jesse H. Shera Memorial Award

For graduates who, as students, maintained an excellent academic record and demonstrated potential for future scholarly research and publication

Awarded as a student scholarship after 2011
2011 - Elizabeth Kuilman
2010 - Robin Smith; Brandon Walker
2009 - Jessica Page
2008 - Sharon Edwards
2007 - Ray Lyons
2006 - Joseph Florenski
2005 - Richard Wisneski
2004 - Joshua Neds-Fox
2003 - Hilary Prisbylla
2002 - Robert Bolander; Stasa Milojevic
2001 - Natalia Nekrasova
2000 - Chau Hoang
1999 - Ericka L. Yeager
1998 - Elaine Womack
1997 - Scott Carpenter
1996 - Nancy Buterbaugh
1995 - Gail Redmann
1994 - Monica McJunkin; Sharon Schmitt
1993 - Maja Zumer
1992 - Heidi Currier
1991 - Martha Kyrillidou
1990 - Kristine Smets
1989 - Gloria Guzi
1988 - Coleen Parmer
1987 - Barry Braunstein

Rose L. Vormelker Award

For graduates who, as students, ranked high academically and showed the most promise for special library work

Awarded as a student scholarship after 2011
2011 - Darlene Kerr; Jacquelyn McCloud
2010 - Jessica DeCaro; Shea Ann Herzog
2009 - Jacob Schaub
2008 - Kristine Taylor
2007 - Emily Glenn
2006 - Nathan Troup
2005 - Brenda Baldwin; Dawn Pottinger
2004 - Brian Gray; Brian Miller
2003 - Judith Carroll
2002 - Janet Petty
2001 - Michele Meyers
2000 - Victor Black; Laura McClellan
1999 - Ronald L. Stach
1998 - Wendy Hess
1997 - Lydia Leovic
1996 - Linda Deitch
1995 - Stephanie Harper
1994 - Gary Gorka
1993 - Mie Mie Sann
1992 - Mary Lou Veon
1991 - Cornelia Byrne; Krystal Slivka
1990 - Martha Nagy
1989 - Danguole Kviklys
1988 - Joan Gibson
1987 - Claire Leibfarth


Sidney L. Jackson Memorial Award

For graduates who, as students, wrote outstanding essays on the history of social responsibilities of libraries or intellectual freedom

Not awarded in 2011, 2012, 2013
2010 - Jon Longacre
2009 - Amanda Henning; Jeff Wilkerson
2008 - Timothy Dickey; Melissa Fischer
2007 - Allison Rotonda; Eric Taggart
2006 - Cecilia Robinson
2005 - Sarah Clevidence; Rachel Rubin
2004 - Maureen Frost
2003 - Melanie Seal
2002 - Caroline Sinkinson; Christopher Smith
2001 - Elizabeth Swartz
2000 - Douglas Low
1998 - Greg Frohnsdorff
1995 - Bonnie Bolton
1994 - Marjorie Bashaw
1993 - Karen Jensen
1992 - Deborah Dennison
1991 - Claudia Eikenberg
1990 - James Kuhn
1989 - Robert Kusmer
1988 - Elise Stone
1987 - Bernie Garrison


Thomas J. Froehlich Award

For academic excellence and promise for leadership in the field of information architecture and knowledge management

2013 - Edwin K. Morris
2012 - Ruwaida Salem