Scholarship Recipients | Kent State University

Scholarship Recipients

School of Foundations, Leadership and Administration 

Kiera Amerio

Alex Doody "Catch Me If You Can" Memorial Scholarship 

Martin Shutzberg

Club Managers Association of American Scholarship - Cleveland Chapter 

Madison Swint 

College Town Kent Scholarship in Hospitality Management 

Julia Kellow 

3 Foodies Hospitaliity Group LLC 

Outstanding Undergraduate Student in Hospitality Management 

Ashley Foster and Julia Kellow

Frances Schwebel Solomon Food Service Management Scholarship 

Julia Kellow and Tiana Turner 

Hospitality Inspiration Scholarship 

Anna Turcotte

Hospitality Management Scholarship 

Molly Evans

Linerode-Irmiter Scholarship 

Kiera Amerio and Ashley Foster

Mary E. Keller Scholarship in Hospitality Management 

Shweta Signh 

Outstanding Master's Student in Hospitality and Tourism Management 

Justin Crawford

Glenn Haskins Award for Outstanding Senior Male Student

Carolyn Barck

Glenna Rae Williams Award for the Outstanding RPTM Student in Service and Leadership

Hannah DeAscentis and Kathryn McCowan 

Jill Anna Marsey Memorial Scholarship 

Ashley Ritenour 

Virginia Harvey Award for Outstanding Senior Female Student 

Joseph Sciavone

Sport Administration Faculty Excellence Award 

John Markulis 

Sport and Recreation Management Graduate Faculty Award 

Grace Roth

Outstanding Master's Student in Sport and Recreation Management 

Kasey Nielsen

Outstanding Undergraduate Student in Sport Administration 

 

School of Health Sciences 

Yu Lun Tai

Outstanding Doctoral Student in Exercise Physiology 

Eric Dorsch 

Outstanding Master's Student in Exercise Physiology 

Trenton leo 

Outstanding Undergraduate Student in Exercise Science 

Sarah Kegg 

Alice Elgin Finn Scholarship 

Outstanding Undergraduate Student in Health Education and Promotion 

Lauren Hall, Yu Lin Hsu and Hejun Wang

Dr. Rosemary Amos Memorial Scholarship 

Brian Miller 

Florence M. Hellman Scholarship in Health Education and Promotion 

Nawal Alissa

Outstanding Doctoral Student in Health Education and Promotion

Jackie Smallridge

Outstanding Master's Student in Health Education and Promotion 

Christina Carley

Outstanding Undergraduate Student in Integrated Health Studies 

Sarah Burns, Krystal Hawks, Kellie Miley and Monica Werkin

Dorthy M. and Mildred G. Lucke Scholarship for Nutrition and Dietetics 

Nancy Braff

Dorothy M. Lucke Scholarship for Nutrition and Dietetics 

Lynne Hutchison 

Eva Medved Nutrition Scholarship

Outstanding Graduate Student in Nutrition and Dietetics  

Colleen Carl

Mary E. Keller Scholarship in Nutrition and Dietetics 

Julia Meissner 

Nutrition and Dietetics Endowed Scholarship 

Allie Lindke

Outstanding Undergraduate Student in Nutrition and Dietetics 

Alyssa Newman

Barbara Stahl Memorial Award for Outstanding Clinician in Speech Pathology and Audiology 

Chanel Rogers 

Gluck Family Scholarship 

Ashley Dainton

Mary Jane Manchester Lagler Scholarship 

Alyssa Meier 

Outstanding Graduate Student in Audiology 

Heather Salvo 

Outstanding Doctoral Student in Speech Language Pathology 

Mary Bennett 

Outstanding Master's Student in Speech Language Pathology 

Perri Waisner 

Outstanding Undergraduate Student in Speech Pathology and Audiology 

Abigayle Horton, Veronica Musser, Case Whitman and Benjamin Wilkinson

Speech and Hearing Alumni Scholarship 

School of lifespan Development and educational sciences 

Madison Viering

Alicia and John Pieper Endowed Scholarship 

Madeline D'Amico 

Dorothy Fruit Gerontology Scholarship 

Amy Kelly

Irmiter-Linerode Graduate Scholarship in Human Development and Family Studies 

Outstanding Master's Student in Human Development and Family Studies 

Olivia Smith

Dorothy and James Fruit HDFS Student Scholarship 

Hailey Kreinbrink 

Mary E. Keller Scholarship in Human Development and Family Studies 

Madison Viering 

Outstanding Undergraduate Student in Human Development and Family Studies 

Kelly Weitzel

Rachael Carli Woodruff Memorial Scholarship 

Shayla Kopcho and Carolyn Matovina 

Harry V. and Lucille K. Workman Scholarship for Teachers of the Deaf 

Sarah Gelpern, Katie Girard, Rachel Kirker, Shayla Kopcho, Carolyn Matovina, Rachel Shaffer and Jessica Vertal

Robert and Susie Urban Harris Scholarship 

Luciano Ruscitto 

Outstanding Master's Student in Special Education 

Chelsea Laury

Outstanding Undergraduate Student in Special Education 

Alicia Hall 

Janice Yesenosky Scholarship 

Kristina Metcalf

Kathleen L. Newman Scholarship 

Joseph DiCicco

Virginia Harvey Scholarship 

School of teaching, learning and curriculum studies 

Megan Postak, Kindergarten Teacher, Stow-Munroe Falls City School District

Joanne Rand Schwartz Cooperating Teacher of the Year Award

Tammy Hoegler 

Anne E. Lynn Memorial Scholarship 

Katie Mohnacky 

Alice Sturgill VanDeusen Scholarship 

Allison Lebo 

Linda S. Booth Scholarship 

Kellie Roy

Lillian Pollack Cawley Early Childhood Scholarship 

Kayla Bolden, Rachel Elam and Jarrett Mescher 

The Phillis Consoli Stevens Education Scholarship 

Kevin Eckert 

Claire Yost Anderson Endowed Scholarship 

Joshue Green, Stephanie Raber, Serena Thomas and Ashley Yost 

Elizabeth Mancuso Middle Childhood Education Scholarship 

Alycia Quellhorst 

Ethel Mary Kotis Memorial Scholarship 

Jensen Murra

Herbert E. and Eloise C. Hurd Scholarship 

Jensen Murra and Michael Rosinski 

James and Dorothy Rinier Endowed Scholarship 

Hannah Budzinksi, Madison Campbell, Gabrielle DeLaat, Chrisopher Ivan, Allison Lebo, Cameron Mackowski, Alycia Quellhorst, Stephen Richnavsky, Michael Rosinski, Kellie Roy, Sarah Strauser and Kelly Weitzel 

Margaret E. Ratcliff Memorial Scholarship 

Kaitlin Margevich

Marion Van Campen Scholarship 

Chirstopher Ivan, Cameron Mackowski and Michael Rosinksi 

Mary Maher Smith Scholarship 

Hannah Budzinski

Stanley and Deborah Gudel May 4th Memorial Scholarship 

Ja'Nay Patterson and Nichole Scheid

Outstanding Undergraduate Students in Middle Childhood Education 

Zachary Shea

Dr. Beverly L. Seidel Scholarship for Health and Physical Education 

Kristin Banks, Dana Cummins and Shana Varner

Betty S.  Truog Memorial Award Endowment 

Zachary Young 

George J. Altman Award 

Jonathan George

Judith L. Oslin Scholarship in Physical Education Teacher Education 

Brittany Dubos 

Marie Hyde Apple Award 

May Beth Ikerman Memorial Scholarship 

Kiersten Hammond 

Pat Reppa Award 

 

College of Education Health and Human Services 

Shujuan Luo

Graduate Student Research Award- Doctoral 

Shweta Singh 

Graduate Student Research Award- Master's 

Travis Bell and Blissamber White 

Emeriti Faculty Scholarship 

Brianna Alpaugh, Bailey Bury and Lydia Wallbrown 

The Center for International and Intercultural Education Award 

Paisley Curtis and Tatum Sheets

The Roger and Judith Reed Award 

Natalie Mendez

Frederic M. DuBois Endowed Scholarship 

Caitlin Russ 

Marjorie S. Ebright Scholarship 

Rhiannon Whalen 

R. Elaine Wylie Haught and Marvin G. Haught Endowed Scholarship 

Robin Archer, Kaitlyn Coffman, Heather Salvo, Grace Trimble and Mengjiao Wu 

Laverne M. Jenkins Memorial Scholarship 

Brendon Schrock 

Helen P. Powers Scholarship 

Katrina Eldreth 

Milan W. Powers Endowed Scholarship 

Mackenzie Humberger, Richard Powell and Katelyn Wainwright

Robinson Family Scholarship 

Shannon Allman, Jonathan Covell, Paige Hall, Julia Kellow and Elizabeth Kisiday

Michelle D. Thomas Study Abroad Scholarship 

Jordyn Lopez and Nichole Scheid 

Joseph E. and Judith B. Tirpak Endowed Scholarship 

Brionna Henderson and Kellie Miley 

Rayner Smith and Elixabeth Meade Smith Scholarship 

 

2017-2018 scholarship recipients to be posted soon.