Group X Schedule Fall 2019

FALL SEMESTER 2019

*There will be no Group X classes the week before demo week, Monday Aug. 19 - Saturday Aug. 24.

DEMO WEEK: SUNDAY, AUG. 25 - SATURDAY, SEPT. 7

It is highly recommended that all participants bring their own towel and water bottle.

CLASS CANCELLATIONS (NO GROUP X CLASSES)

  • DATES TBA

SUNDAYS 

Time Class Location Instructor
9 -10 a.m Multilevel Yoga 2 Wendi
11 a.m. -12 p.m. Bend ‘N Barre 2 Julie R.
12:30 -1 :30 p.m. Multilevel Yoga 2 Julie R.

MONDAYS

Time Class Location Instructor
6:15 -7:15 a.m Sunrise Yoga 2 Kim P.
7:45 -8:45 a.m. TRX101 1 Lillian K.
7:45 -8:45 a.m. Yin Yang Yoga  2 Andrew S.
9 -10 a.m. Power Pilates 2 Lillian K.
9:15 -10:15 a.m. Spinning Combative Carol D.
10:45 - 11:30 a.m. BOOM Mind/Body 1 Lillian K.
12 p.m. - 1 p.m. Barre & Balance  2 Carol D.
4:30 - 5:30 p.m. Yoga “Props” 2 Lucas C.
5:45 - 6:45 p.m. Total Body Conditioning  1 Samantha B.
5:45 - 6:45 p.m. Spinning Combative Jerry L.
6 - 6:45 p.m. Weighted Barre 2 Carol D.
7 - 8 p.m. Glow Spin Combative Lindsey A.
8:15 - 9:15 p.m. Zumba 1 Elizabeth H.

TUESDAYS

Time Class Location Instructor
6:15 - 7:15 a.m. Total Body Conditioning 1 Samantha B.
7 - 8 a.m. Vinyasa Flow 2 Morgan L.
8:15 - 9:15 a.m. Mat Pilates 2 Carol D.
9 - 10 a.m. Aqua Shallow Lap Pool Beth M.
10:30 - 11:30 a.m. Barre & Balance 2 Carol D.
12 - 1 p.m. Super Spin 50/50 Combative Carol D.
5:30 - 6:30 p.m. Total Body Conditioning 1 Allison Y.
5:45 - 6:45 p.m. Multilevel Yoga 2 Grace C.
5:45 - 6:45 p.m. Aqua Deep Lap Pool Pam L.
8:15 - 9 p.m.   POUND * 1 Erin M.

WEDNESDAYS

TIME CLASS LOCATION INSTRUCTOR
6:15 - 7:15 a.m. Spinning Combative Jerry L.
7:45 - 8:45 a.m. TRX 101 1 Lillian K.
8 - 9 a.m. Yoga & Pilates Unite! 2 Allison Y.
9 - 10 a.m. Aqua Deep Lap Pool Lillian K.
9:45 - 10:30 a.m. Butts & Guts 2 Carol D.
11:30 a.m.- 12 p.m. BOOM Move It 1 Lillian K.
12:15 - 1 p.m. Spinning Combative Kendyll A.
4:30 - 5:30 p.m. Yoga “Props”   2 Lucas C.
5:45 - 6:45 p.m. Spinning Combative Audrey T.
5:30 - 6:15 p.m.   POUND * 1 Geena W.
7 - 8 p.m. WERQ 1 Erin M.
7 - 8 p.m. Spinning: Rhythm Ride Combative Lindey A.
7 - 8 p.m. Barre Intensity 2 Anne L.
8:15 - 9:15 p.m. Glow Spin Combative Haylee H.

THURSDAYS

TIME CLASS LOCATION INSTRUCTOR
6:15 - 7:15 a.m. Total Body Conditioning 1 Samantha B.
8:15 - 9:15 a.m. Mat Pilates 2 Carol D.
9 - 10 a.m. Aqua Shallow Lap Pool Anne S.
10:30 - 11:30 a.m. Barre & Balance 2 Carol D.
12 - 1 p.m. Yoga & Pilates Unite! 2 Carol D.
5:45 - 6:45 p.m. TRX Bootcamp 1 Rom V.
5:45 - 6:45 p.m. Power Yoga 2 Allison Y.
5:45 - 6:45 p.m. Aqua Deep Lap Pool Pam L.
7 -8 p.m. Vinyasa Flow 2 Morgan L.
       

FRIDAYS

TIME CLASS LOCATION INSTRUCTOR
6:15 - 7 a.m. TRX Bootcamp 1 Jenna M.
7:30 - 8:30 a.m. Multilevel Vinyasa Yoga 2 Grace C.
9 - 10 a.m. Power Pilates 2 Lillian K.
12:15 - 1 p.m. Vinyasa Yoga   2 Riley P.
12:15 - 1 p.m. Balls & Bands   1 Lillian K.
12:15 - 1 p.m. Spinning   Combative Susan F.
5:30 - 6:15 p.m. POUND 1 Geena W.
       

SATURDAYS

TIME CLASS LOCATION INSTRUCTOR
9:15 - 10:15 a.m. Total Body Conditioning 1 Talia R.
9:30 - 10:30 a.m. Multilevel Yoga 2 Grace C.

* 3rd Tuesday or Wednesday of each month is a Glow class. 

Schedule subject to change.