2018 Undergraduate Research Symposium Winners | Kent State University

2018 Undergraduate Research Symposium Winners

The 2018 Undergraduate Research Symposium saw the highest participation yet for the annual event.

In all, nearly 400 students submitted 235 abstracts.There was a 60% increase in the student participation and 33% Increase in abstract submissions when compared to last year.

ARCHITECTURE

1st

2nd

Honorable Mention

Melanie Annalise Donzalski

Chad Boston

Andrea Nagy

Elijah Less

 

 

ART/FASHION

1st

2nd

Honorable Mention

Sidney Banks

Aubrey Evans

Anastasiya  Akhundova

Rebecca Brown

Maddison Chirumbolo

Marguerite Campana

Nicole Crowl

Katie Crum

Brenna Cape

Mackenzie Eckley

Erin Glascott

Kaycee Criss

Megan Finch

Kylee Hickmott

Julia DePalma

Lauren Henderson

Marhuerite Krommes

Margaret Moneypenny

Alexis Jackson

Samantha Kulish

Lydia Stater

Martin Kim

Kelsey Merritt

Alary Sutherland

Morgan Manuel

Lauren Owens

Erin Wheatley

Kimberly Morelli

Casandra casas Rojas

 

Michelle Park

Mariah Tomasetti

 

Taylor Parker

Rachel Weidner

 

Kendall de Perrier-Lewis

 

 

Katelyn Schmidt

 

 

Sadie Ann Strouse

 

 

Pheobe Takeda

 

 

Tracy Vollbrecht

 

 

Morgan Wano

 

 

BIOLOGICAL SCIENCES/ ECOLOGY

 

1st

2nd

Honorable Mention

Taylor Michael

Kristin Aldridge

Sarah Mull

Natalie Selavka

 Brandon Davis

Jessie Nowjack

Chase Steele

 Caleb Klug

Artem Yesinovskiy

 

Elizabeth Rausch

 

BIOMEDICAL SCIENCES

1st

2nd

Honorable Mention

Erik Hopkins

Maryanna Hauk

Taylor Bumbledare

Evghenia Rine

James Krzoska

Tricia Hart

 

Brett Lowden

 

 

Cassidy Ridley

 

 

Josh Saegesser

 

BUSINESS/COMPUTER SCIENCE/NURSING 

1st

2nd

Honorable Mention

Kareem Rogers

Paramanand Deginal

Leah Gurish

 

Andrew Hughes

 

 

Michael Mandac

 

 

Michelle Park

 

ENGLISH/LANGUAGES/COMMUNICATION/GEOLOGY/GEOGRAPHY/
POLITICAL SCIENCE/PHILOSOPHY/HISTORY

1st

2nd

Honorable Mention

Kortney Cole

Emily Norris

Joshua Kogan-Zajdman

PHYSICS/CHEMISTRY/LIQUID CRYSTALS

1st

2nd

Honorable Mention

Katherine Greskovich

Jacob Taylor

Caitlin Hawkins

PROFESSIONAL PRACTICE/OUTREACH/ENGAGEMENT

1st

2nd

Honorable Mention

Kyle Angermeier

Alexa Ansel

Gina Butkovich

Angela Deibel

Arabelle Berkhimer

Hunter Chenevey

 

Joshua Boyd

Janki Desai

 

Drew Durben

Serena Harmuth

 

Mark Marcanti

Ella Hobart

 

Cameron Marshall

Stephanie Jopek

 

Solomon Oni

Victoria Kill

 

Molly Petrus

Tyson Miller

 

Claire Stock

Kori Nielsen

 

Rebeckah Trainor

Taylor Petti

 

 

Matthew Scott

PSYCHOLOGY

1st

2nd

Honorable Mention

Courtney Costanzo

Monique Esterhuizen

Mara Cash

Jessica Kotik

Stephen Houk

Monica Faust

Alyssa Pallo

Inola Howe

Michael Lasher

SOCIAL SCIENCES/EDUCATION/PUBLIC HEALTH

1st

2nd

Honorable Mention

Tara Arrington

 Leslie Ditrick

Megan Betts

Anora Burke

Theodore Russell

Veronica Musser

Antoine French

 

 

Sheena Hanley

 

 

Christina Watson