College of Arts and Sciences Distinguished Leadership Awards

College of Arts and Sciences Distinguished Leadership Awards

Each year, the College of the Arts and Sciences recognizes distinguished students, faculty, and advisors for outstanding contributions to Kent State University and the College of Arts and Sciences.

 

Distinguished Advisor Award

This honor is awarded to a College faculty member or a professional advisor that demonstrates a strong commitment to developmental advising, helping students achieve their academic and career goals. The advisor assists students in assessing and cultivating their interests and abilities, and goes ‘above and beyond’ in their helpful and positive attitude regarding the guidance of students.  

RYAN MILLER

Department of English

Ryan T. Miller


Distinguished Teacher Award

This honor is awarded to an Arts and Sciences a full-time tenure- or non-tenure-track faculty who possess a comprehensive knowledge of his or her field, organize and present subject matter effectively, stimulate thinking, arouse interest, and demonstrate resourcefulness in teaching.  

JACQUELYN BLEAK

School of Peace & Conflict Studies

Jacquelyn Bleak


Distinguished Student Leadership Award 

This distinction is awarded to a senior with a 3.5 or higher GPA from academic departments in the College, who has shown outstanding leadership abilities in academic areas, student organizations, special projects, university service, community service, or other leadership areas.  Students are nominated by faculty in the department of their major.

DISTINGUISHED STUDENT AWARD RECIPIENTS

Anthropology Department
Modern & Classical Language Studies Department
Evin Rae Hassel
Cameron Valone Stebbins
Biological Sciences Department
Pan-African Studies Department
Amanda Riley
Isaac Burns
Chemistry and Biochemistry Department
School of Peace & Conflict Studies
Samantha Horwitz
Jacob Dudley
Computer Science Department
Philosophy Department
Zachary Buchanan
Sadie Norton
English Department
Political Sciences Department
Nina Palattella
Jacob Dickey
Geology Department
Psychology Department
Matt Garlisi
Steven Neville
History Department
Sociology Department
Tara Huffman
Hannah M. Mahfeey


Previous Award Recipients

2018 DISTINGUISHED AWARD RECIPIENTS

DISTINGUISHED ADVISOR AWARD

Dr. James Tyner- Department of Geography


DISTINGUISHED TEACHER AWARD

Dr. John Johnson- Department of Biological Sciences


DISTINGUISHED FACULTY AWARD FOR EXCELLENCE IN EDUCATION ABROAD

Professor Chaya Kessler- Center for Comparative and Integrative Programs


DISTINGUISHED FACULTY AWARD FOR INTERNATIONAL STUDENT ENGAGEMENT

Dr. Uma Krishnan- Department of English


DISTINGUISHED INTERNATIONAL SCHOLARSHIP AWARD

Lacy Talley- Cleveland, Ohio


DISTINGUISHED STUDENT AWARDS 

Anthropology Department
Mathematical Sciences Department
Leanna Maguire - Youngstown, Ohio
Mary Angelica Lucas- Pittsburgh, Pennsylvania
Biological Sciences Department
Modern and Classical Language Studies Department
Madeline Frederick- Kent, Ohio
Julia Marchese - Mason, Ohio
Chemistry and Biochemistry Department
Pan-African Studies Department
Melissa Cregan- Strasburg, Ohio
Sameera Bowles- Akron, Ohio
Computer Science Department
Physics Department
Alexander D. Gajowski- North Olmstead, Ohio
Jacob Alexander Taylor- Stow, Ohio
English Department
Political Sciences Department
Brooke Mullins - Lordstown, Ohio
MJ Eckhouse- Hiram, Ohio
Geography Department
Psychology Department
Nicholas Miller - Fredonia, New York
Marie Childers- Fairport Harbor, Ohio
Geology Department
School of Peace and Conflict Studies
Konstantinos Kasimias- Youngstown, Ohio
Ines Delpech- Tandil, Argentina
History Department
Sociology Department
Yanchen Zhang- People’s Republic of China
Martin Brien Thompson II- Toronto, Ohio
2019 DISTINGUISHED AWARD RECIPIENTS

DISTINGUISHED ADVISOR AWARD

This honor is awarded to a College faculty member or a professional advisor that demonstrates a strong commitment to developmental advising, helping students achieve their academic and career goals. The advisor assists students in assessing and cultivating their interests and abilities, and goes ‘above and beyond’ in their helpful and positive attitude regarding the guidance of students.  

Dr. Mark Lewis- Department of Mathematics


DISTINGUISHED TEACHER AWARD

This honor is awarded to an Arts and Sciences a full-time tenure- or non-tenure-track faculty who possess a comprehensive knowledge of his or her field, organize and present subject matter effectively, stimulate thinking, arouse interest, and demonstrate resourcefulness in teaching. 

Dr. David Singer- Department of Geology


DISTINGUISHED STUDENT AWARDS

This distinction is awarded to a senior with a 3.5 or higher GPA from academic departments in the College, who has shown outstanding leadership abilities in academic areas, student organizations, special projects, university service, community service, or other leadership areas.  Students are nominated by faculty in the department of their major.

Anthropology Department
Mathematical Sciences Department
Taylor Fedlt
Josie Sabatino
Biological Sciences Department
Modern and Classical Language Studies Department
Chase Steele
Kyle Simqu
Chemistry and Biochemistry Department
Pan-African Studies Department
Katherine Greskovich
Dartalia Alati
Computer Science Department
Physics Department
Paul "P.J." Leyden
Jacob Paul Boyd
English Department
Political Sciences Department
Murphy Coleman
Padraigin O'Flynn
Geography Department
Psychology Department
Brian Persing
Monca Faust
Geology Department
School of Peace and Conflict Studies
Micholas Manning
Elizabeth Anne Schmidt
History Department
Sociology Department
Kevin Zezlina
Christina Watson