Past Trustees | Board of Trustees | Kent State University

Past Trustees

Past Trustees

  • Richard Marsh 
  • 2011-2016
  • Dennis Eckart 
  • 2007-2016
  • Emilio Ferrara 
  • 2006-2015
  • Jane Murphy Timken 
  • 2005-2014
  • Jacqueline F. Woods 
  • 2004-2013
  • Patrick S. Mullin 
  • 2003-2012
  • Andrew Banks 
  • 2002-2011
  • Brian D. Tucker 
  • 2004-2010
  • Sandra W. Harbrecht 
  • 2000-2009
  • R. Douglas Cowan 
  • 1999-2008
  • James Biggar 
  • 2005-2007 & 1992-2001
  • George Jenkins 
  • 2003-2006
  • Gil Van Bokkelen 
  • 2001-2004
  • James R. Schubert 
  • 1998-2005
  • Vincent Pettinelli 
  • 1997-2006
  • Lynne S. Dragomier 
  • 1997-2005
  • Farah M. Walters 
  • 1996-1997
  • Burton V. Jones 
  • 1995-2004
  • Vincent A. Chiarucci 
  • 1994-2003
  • Earl W. Williams 
  • 1993-2002
  • Norbert Lewandowski 
  • 1991-2000
  • Anthony J. Ross 
  • 1990-1999
  • Ronald A. Pizzuti 
  • 1989-1998
  • Theodore V. Boyd 
  • 1988-1997
  • Alicia M. Miller 
  • 1987-1995
  • Raymond K. Janson 
  • 1986-1995
  • Robert R. Broadbent 
  • 1985-1994
  • Matthew L. Brown 
  • 1984-1992
  • Williams B. Risman 
  • 1983-1992
  • Thaddeus A. Garrett, Jr. 
  • 1982-1991
  • William R. Guthrie 
  • 1983-1984
  • Anthony J. Petrarca 
  • 1981-1990
  • Thomas A. Schauer 
  • 1981-1988
  • Richard T. Cunningham 
  • 1979-1987
  • Sal Marino 
  • 1978-1982
  • Norman E. Jackson 
  • 1977-1986
  • Michael W. Johnston 
  • 1976-1980
  • David E. Dix 
  • 1976-1985
  • George Janik 
  • 1975-1987
  • James E. Fleming 
  • 1975-1983
  • Robert W. Blakemore 
  • 1973-1982
  • Joyce Quick 
  • 1972-1981
  • John S. Johns 
  • 1971-1974
  • William M. Williams 
  • 1971-1978
  • William D. Taylor 
  • 1971-1975
  • Kenneth W. Clement 
  • 1971-1974
  • Frederick R. Eckley 
  • 1967-1969
  • Robert E. Tschantz 
  • 1969-1970
  • Robert E. Williams 
  • 1967
  • Oliver P. Bolton 
  • 1965-1970
  • Cyril R. Porthouse 
  • 1963-1972
  • Clayton G. Horn 
  • 1964-1971
  • Donald C. Rowley 
  • 1963-1970
  • Robert L. Baumgardner 
  • 1963-1978
  • John McSweeney 
  • 1961-1965
  • Ray P. Dinsmore 
  • 1961-1966
  • Frederick M. Broda 
  • 1959-1969
  • E.E. Holt, ex officio 
  • 1957-1961
  • R.M. Eyman, ex officio 
  • 1955-1957
  • Robert H. Stopher 
  • 1955-1976
  • Robert Guinther 
  • 1950-1955
  • Clyde Hissong, ex officio 
  • 1947-1954
  • Kenneth C. Ray, ex officio 
  • 1942-1947
  • Otto J. Korb 
  • 1941-1963
  • Robert C. Dix 
  • 1941-1971
  • Albert V. Dix 
  • 1939-1941
  • E.N. Dietrich, ex officio 
  • 1937-1942
  • Ray McFarland, ex officio 
  • 1937-1938
  • Charles H. Lake 
  • 1936-1958
  • Roy H. Smith 
  • 1935-1940
  • Joseph B. Hanan 
  • 1935-1950
  • George H. Gessner 
  • 1934-1935
  • Carl D. Friebolin 
  • 1933-1935
  • John R. Williams 
  • 1933-1963
  • B.O. Skinner, ex officio 
  • 1932-1934
  • C.E. Oliver 
  • 1930-1933
  • Alma Zinninger 
  • 1929-1939
  • E.L. Bowsher 
  • 1929-1935
  • Charles W. Seiberling 
  • 1929-1933
  • John L. Clifton, ex officio 
  • 1927-1931
  • Russell Y. Burt 
  • 1927-1929
  • Henry H. Helter 
  • 1927-1929
  • Vernon M. Riegel, ex officio 
  • 1921-1923
  • John D. Overholt 
  • 1926-1927
  • Norman M. Senhauser 
  • 1926-1930
  • W. Kee Maxwell 
  • 1925-1926
  • William M. Coursen 
  • 1922-1927
  • William A. Cluff 
  • 1921-1931
  • David C. Wills 
  • 1920-1925
  • David L. Rockwell 
  • 1919-1933
  • Peter Small 
  • 1916-1921
  • Hugo C. Koehler 
  • 1915-1920
  • Sherwood D. Shankland 
  • 1915-1923
  • Starr Cadwallader 
  • 1913-1914
  • P.W. Boyle 
  • 1912-1916
  • J.P. Seward 
  • 1911-1913
  • Frank A. Merrill 
  • 1912-1915
  • John A. McDowell 
  • 1912-1922
  • Edwin F. Moulton 
  • 1912-1918
     

Past Chairs

  • Pollock, Lawrence 
  • 2016 - current
  • Eckart, Dennis 
  • 2014 - 2016
  • Timken, Jane M. 
  • 2012-2014
  • Woods, Jacqueline F. 
  • 2010-2012
  • Mullin, Patrick S. 
  • 2008-2010
  • Harbrecht, Sandra W. 
  • 2006-2008
  • Cowan, R. Douglas 
  • 2004-2006
  • Dragomier, Lynn 
  • 2002-2004
  • Jones, Burton V. 
  • 2001-2002
  • James Biggar 
  • 2000-2001
  • Chiarucci, Vincent 
  • 1998-2000
  • Pizzuti, Ron 
  • 1996-1998
  • Boyd, Theodore 
  • 1994-1996
  • Miller, Alicia 
  • 1992-1994
  • Janson, Raymond 
  • 1990-1992
  • Risman, William 
  • 1988-1989
  • Petrarca, Anthony 
  • 1986-1988
  • Cunningham, Richard 
  • 1984-1986
  • Jackson, Norman 
  • 1983-1984
  • Flemming, James 
  • 1980-1983
  • Johnston, Michael 
  • 1979-1980
  • Janik, George 
  • 1976-1979
  • Baumgardner, Robert 
  • 1976 
  • Stopher, Robert 
  • 1973-1975
  • Dix, Robert 
  • 1963-1973
  • Williams, John R. 
  • 1935-1963
  • Bowsher, E. L. 
  • 1933-1935
  • Seiberling, Charles W. 
  • 1930-1933
  • Senhauser, Norman M. 
  • 1929-1930
  • Rockwell, David L. 
  • 1926-1929

 


Past Student Trustees

  • Chelsea M. Knowles 
  • 2011-2013
  • Brady Ruffer 
  • 2010-2012
  • Katherine F. O'Brien 
  • 2009-2011
  • Erin M. West 
  • 2008-2010
  • Gina Spencer 
  • 2007-2009
  • Aimee Hunter 
  • 2006-2008
  • Erin Kleman 
  • 2005-2007
  • Kimberly Thompson 
  • 2004-2006
  • Jennifer Nobles 
  • 2003-2005
  • Jason Loree 
  • 2002-2004
  • Andrea K. Poliak 
  • 2000-2002
  • James N. Walters, IV 
  • 1999-2001
  • Kristi M. Zofchak 
  • 1998-2000
  • Krista Toburen 
  • 1997-1999
  • Steven C. Bancik 
  • 1996-1998
  • Christine M. Wright 
  • 1995-1997
  • Mitchel E. Luxenburg 
  • 1994-1995
  • Doris M. Shaw 
  • 1993-1995
  • Jerrold R. Sikula 
  • 1992-1994
  • Deborah L. Owens 
  • 1991-1993
  • Amy Beth Herdman 
  • 1990-1992
  • Jane Schaade 
  • 1989-1991
  • Julie Apple 
  • 1989-1990
  • Ella Lazich 
  • 1989