CAED All College Awards 2020-2021

2021 CAED Award Event - Wednesday, April 29, 2020

 

CAED Most Impactful Service Award

For outstanding contribution to and support of the college, the university, and the greater NEO community.

Gealese Peebles

 

CAED Design Foundations Studio Award

For exceptional promise in design demonstrated through a commitment to thoughtful and engaged explorations of objects and bodies in space. Awarded to a student(s) on completion of CAED-10101 + 10102

Harris Cheifetz (Design Idea)

Aaron Rombach (Design Detail)

Briona Myles (Design Media)

Mya Mammana (Design Idea)

Andrew Arunski (Design Process)

Adrienne Rock (Design Media)

Devin McCue (Design Detail)

Sarah Joseph (Design Process)

 

CAED Summer Design Foundations Studio Award

For exceptional promise in design demonstrated through a commitment to thoughtful and engaged explorations of objects and bodies in space. Awarded to a student(s) on completion of the Summer Studios CAED-10101 + 10102.

Tiffany Griffin

Riley Anderson

Amy Li

Nathan Latta

 

AIA Cleveland Student Design Awards – Honor Awards

Cristina Bara | “Pipe-Marrow”

Kaitlyn Boniecki | “Work, Play | Industry, Nature”

Merit Award 

Alyssa Arbogast and Lauren Biltz | “Boston Modern Art Museum”

Zachary Miller | “Tree of Life Synagogue Renovation”

 

Honors College Scholar

For recognition of having successfully fulfilled the requirements of Honors College membership.

Victoria Clark

Peter Copetas

Matthew Detar

Abigael Dobson

Kimberly Floyd

Bennett Graham

Max Grudowski

Shayne Hanz

William Maniet

Quinn McGuire

Caleb O'Bryon

Emily Ussia

 

Honors Thesis Graduates

Being a thesis writer, going above and beyond the requirements for the Honors College Scholar.

Elizabeth Koenig (University Honors), "In-Between: Re-designing Hallways as Third Places in Educational Facilities" (advisor: Tina Patel)

Jacob (Archie) Liptow (General Honors), "Alter-Expo: Dubai 2020 and the Future of the International Expositions" (advisor Steven Rugare).

 

ARCHITECTURE AWARDS

Second Year Design Award

For exceptional design ability.

Logan West

 

Second Year Academic Achievement Award

For highest scholastic standing and promise of excellence in Architecture.

Riley Anderson

 

Third Year Design Award

For exceptional design ability.

(Tobi) Oluwatobi Karim

 

Third Year Academic Achievement Award

For academic achievement, character, and promise of excellence in Architecture.

Braden Meyerl

 

Fourth Year Design Award

For exceptional design ability.

Chloe Froning

 

Fourth Year Academic Achievement Award

For academic achievement, character, and promise of excellence in Architecture.

Caleb O’Bryon

 

Alpha Rho Chi Medal

The ALPHA RHO CHI MEDAL is given by the Grand Council of that fraternity, upon recommendation of the faculty, to a graduating senior who has demonstrated leadership, given outstanding service to the school, and displayed promise of high professional merit by their attitude and personality.

Amanda Harrer

 

AIA Henry Adams Medal

For more than a century, the AIA has provided a medal of excellence to the top graduating students in National Architectural Accrediting Board (NAAB) or Canadian Architectural Certification Board (CACB) accredited degrees, Bachelor of Architecture, Master of Architecture, or Doctor or Architecture. The award is named in honor of Henry Adams (1838-1918), a historian, author, and scholar who donated his book, Mont-Saint-Michel and Chartres, and eventually the royalties from his book, to the AIA. 

Kaitlyn Boniecki

 

Director's Award – Undergraduate Student

For outstanding contribution to and support of the architecture program and the college.

Joel Dallzel

 

Director's Award – Graduate Student

For outstanding contribution to and support of the architecture program and the college.

Justin Byler

 

INTERIOR DESIGN AWARDS

Second Year Design Award

To be awarded to student/s for exceptional design ability and promise in Interior Design

Amel Taftaf

Second Year Academic Achievement Award

For highest scholastic standing and promise of excellence in Interior Design.

Emma Weaver

Amel Taftaf

Serene Hawes

 

Second Year Service Award

For continued service to the interior design program, college and KSU

Ashlyn White

 

Third Year Design Award

To be awarded to student/s for exceptional design ability and promise in Interior Design

Allison Baker

Shania Davis

 

Third Year Academic Achievement Award

For academic achievement, character, and promise of excellence in Interior Design.

Allison Baker

Laina Brozost

 

Third Year Practice Award

To be awarded to student/s for exceptional technical ability and practice potential in Interior Design

Olivia King

 

Third Year Service Award

For continued service to the interior design program, college and KSU

Paige Potter

Morgan Jones

 

Fourth Year Design Award

To be awarded to student/s for exceptional design ability and promise in Interior Design

Maddie Orcutt

Ashley Schwartz

Emma Gauss

Katherine Gumina

 

Fourth Year Practice Award

To be awarded to student/s for exceptional technical ability and practice potential in Interior Design

Olivia Holt

Jordan Prosser

 

Fourth Year Academic Achievement

For academic achievement, character, and promise of excellence in Interior Design.

Elizabeth Koening

Shayna McGary

Maria Frissora

 

Fourth Year Service Award

For continued service to the interior design program, college and KSU

Brianna Raynor

Kaylyn Millen

 

Director's Award

For outstanding contribution to and support of the interior design program and the college.

Elizabeth Koening

 

ARCHITECTURAL STUDIES AWARDS

Design Award

For exceptional design ability, as determined by work produced in ARCS 20121, ARCS 30123 or ARCS 30124. Selection to be made by ARCS teaching faculty.

Regan Tremblay

 

Academic Achievement

For high scholastic achievement and promise of excellence

Emily Stood

 

Theory and Process Award

To be awarded to an ARCS student currently enrolled in 2nd, 3rd or 4th year that has demonstrated excellence in theory, history, research and/or the design process, especially when this excellence has been demonstrated in multiple courses. Selection to be made by ARCS teaching faculty.

Robert Rausch

Jay Stoneman

 

Coordinator's Award

To be awarded to the student that best represents the broad-based liberal arts goals of the ARCS program. To be selected by the Program Coordinator in conjunction with ARCS teaching faculty.

Gealese Peebles

 

CONSTRUCTION MANAGEMENT AWARD

Community Service Award

For a Senior student that demonstrates a considerable commitment to community service and performs the most community service hours

Broghan Hyland

 

Academic Achievement

For highest scholastic standing and promise of excellence in Construction Management

Brandon Williamson

 

Minor In Construction Management Award

For a minor student that demonstrates exceptional commitment and performance to and within the CMGT Program

Caleb O'Bryon

 

Transfer Student Award

For a transfer student from the University or another University that demonstrates exceptional commitment and performance to and within the CMGT Program

Kyle Joseph Nagle

 

Internship Award

For a Senior student that has received excellent reviews, has performed in multiple high-level, professional internships and is an excellent representative of the CMGT program

Lindsay Donohue

 

Faculty Achievement Award

For a Senior student, as selected by the CMGT faculty as the most significant and accomplished student in the program during their time within the program

Jacob D. Prahst

 

Director's Award – Undergraduate

To be awarded to the student for their outstanding contribution to and support of the Undergraduate Construction Management Program and the college.

Christine Bucey

 

Director's Award - Graduate

To be awarded to the student for their outstanding contribution to and support of the Master of Science in Construction Management Program and the college.

Mehdi Samimy

 

GRADUATE AWARDS

Graduate Architecture Foundation Studio

For exceptional design ability.

Kristin Eakin

 

Graduate Architecture Design Award

For exceptional design ability.

Yu-Ting Chang

 

MUD Master’s Project Award

For Master’s Project for Urban Design

Kaitlyn Boniecki

 

Landscape Architecture Design Award

For exceptional design ability.

Nicole Trapp

 

Landscape Architecture Research Award

Awarded to a Master of Landscape Architecture student who has consistently demonstrated excellence in research.

Amanda Mumford

 

Landscape Architecture Master’s Project Award

Awarded to a Master of Landscape Architecture student who has consistently demonstrated excellence in research and design work.

Brendan Alcorn

 

Healthcare Design Research Excellence Award

Awarded to a Master of Healthcare Design student who has consistently demonstrated excellence in research and dissemination of work.

Parsa Aghaei

 

Master of Healthcare Design Excellence Award

Awarded to a Master of Healthcare Design student who has consistently demonstrated excellence in design, research, and service.

Hossein Mirzajani Shahrestani

 

Healthcare Design Master's Project Award

For Highest scholastic standing and promise of excellence in Healthcare Design

Sahar Ahmadpour Amirkiasar

 

Healthcare Design Award

Awarded to a Master of Healthcare Design student who has consistently demonstrated exceptional design ability.

Md Mazharul Islam

Leong Yin Tanya Chiu

 

MSAED Excellence Award

This award was established in 2016 by the coordinator of the MSAED Program Dr. Sharag-Eldin. It recognizes a graduating MSAED student who has consistently demonstrated excellence in research and dissemination of work.

Mona Hashemi

 

ARCC Research Award Medal | King Student Medal for Excellence Architectural + Environmental Design Research

Named in honor of the late Jonathan King, co-founder and first president of the Architectural Research Centers Consortium (ARCC), this award will be given to one student per ARCC member school. Selection of school recipients is at the discretion of the individual institutions, but will be based upon criteria that acknowledge innovation, integrity, and scholarship in architectural and/or environmental design research. CAED has been awarding this medal annually to graduate and undergraduate students based on a rigorous review by a committee from the faculty and outside reviewers since 2005. CAED has been awarding this medal annually to graduate and undergraduate students based on a rigorous review by a committee from the faculty and outside reviewers since 2005.

Meghan Blackson

 

Graduate Research Symposium Awards

Recognition of excellence for graduate research presented at the annual Kent State University Graduate Research Symposium. Graduate research projects from the College of Architecture and Environmental Design are selected by a panel of judges from CAED based on the project's depth of inquiry, scientific method, innovation and contribution to the field.

Best Oral Presentation: Mona Hashemi Research

Title: Human-Robot Collaborative Design (HRCoD): Realtime collaborative cyberphysical HMI platform for robotic design and assembly through augmented reality Advisor: Ebrahim Poustinchi

Best Poster Presentation: Haley Derose Research

Title: Coconut coir as a vertical textile in soilless growth systems Advisor: Diane Davis-Sikora

 

TAU SIGMA DELTA

Tau Sigma Delta

The Tau Sigma Delta Honor Society in Architecture and Allied Arts is the only national honor society for architecture and design majors that is accredited by the Association of College Honor Societies.

The Society recognizes high scholastic standing, intellectual achievement, effort and initiative as well as leadership and character.

Architecture Inductees:

Erica Adams

Dymon Beckum

Reece Berry

Victoria Clark

Peter Copetas

Abigael Dobson

Chloe Froning

Ivan Gort Cabeza de Vaca

Bennett Graham

Shayne Hanz

Dylan Herrmann-Holt

Connor Hull

Rachel Kidd

Jacob Liptow

William Maniet

Spencer McNichols

Matthew Miller

Caleb O’Bryon

Haley Scott

Davor Udovicic

Bethany Wallace

Hannah Wiford

Alix Wilson

 

ID Inductees:

Bailey Downin

Maria Frissora

Emma Gaus

Hannah Helaney

Morgan Hughes

Elizabeth Koenig

Shayna McGary

Madelyn Orcutt

Jocelyn Potter

Jordan Prosser

Brianna Raynor

Ashley Schwartz

Amanda Steiner

 

CMGT Inductees:

Lindsay Donohue

Kyle Nagel

 

ARCS Inductees:

Gealese Peebles

 

Tau Sigma Delta Bronze Medalists

Caleb O’Bryon – Architecture

Elizabeth Koenig – Interior Design

Kyle Nagel – Construction Management

Gealese Peebles – Architectural Studies

 

Additional Recognition for outside awards:

Metropolis Future 100

Interior Design Students:

Elizabeth Koenig

Ashley Schwartz

Maddie Orcutt

 

Midwest Quad Director for the American Institute of Architects Student Organization

Cooper Moore

 

“The Bend” (Professor Greg Stroh) wins Honorable Mention in Architect’s Newspaper 2020 Best of Design Awards

Undergraduate students:

Amanda Harrer

Branden Hudak

Thomas Lowry

Graduate Students:

Francesco Aloe

Christopher Brown

John DiAntonio

Alysa Lovich

 

Ohio Chapter of the American Society of Landscape Architects 2020 Student Design Awards

HONOR AWARD

James Sasser

Collegiate Award Winners

Maci Nelson - 2020 Ohio ASLA Student Honor Award

Nicole Trapp MLA - 2020 Ohio ASLA Student Merit Award

 

Traveling Fellowships:

Luis Santos

Title: Inside the Outside: Inhabiting and experiencing the architectural threshold

Destination: Singapore and Tropical Technologies Laboratory at the Department of Architecture at National University of Singapore

 

Allison Baker, Interior Design

Title: Food for Thought: Discovering the Relationship Between Food & Interiors

Destinations: various destinations, focusing on urban food production/consumption, in Denver, Chicago, New York City

POSTED: Thursday, April 22, 2021 - 2:29pm
UPDATED: Thursday, April 22, 2021 - 4:53pm